Udviklingskonsulent tilknyttet i NFC's ungdomsafdeling
Arne Jensen mangeårige leder tilknyttet som udviklingskonsulent i Nykøbing FC
I fortsættelse af ansættelsen af de 4. ungdomskonsulenter, har Nykøbing FC også tilknyttet en event og udviklingskonsulent.
- Jeg har i mange år stået for en masse opgaver i B.1901, og masser af disse opgaver fortsætter jeg med i Nykøbing FC, udtaler Arne Jensen. De primære opgaver bliver at stå for rekruttering af nye medlemmer samt spotte forældre til en masse af de mange frivillige opgaver der er i en klub som Nykøbing FC, såsom årgangsansvarlige mv. fortsætter Arne Jensen. |
![]() |
- Jeg fortsætter også med at være tovholder for NFC?s ungdomsråd, samt have ansvaret for Pigeraktten "Kom ud af pomfritten" og "SFO stævnerne", ligesom jeg stadig vil stå for "Fodbold Fitness" slutter Arne Jensen.
Mange af ovennævnte opgaver vil blive koordineret med ungdomskonsulenterne, og i tæt samarbejde med disse.
- Det er utrolig vigtigt, at vi har en masse dygtig ildsjæle placeret rundt omkring i vores nye klub, og jeg er rigtig glad for, at Arne Jensen vil fortsætte hans store arbejde i Nykøbing FC - for det har vi brug for, slutter formand René Fjeldsøe Sørensen.