Menu

Farvel og goddag

image
Ravnen
11. april 2024 kl. 16:33
Tak til afgående bestyrelsesmedlemmer og velkommen til de nye kræfter i Nykøbing FC

I forbindelse med den nyligt afholdte generalforsamling i Nykøbing FC, har der været udskiftninger på flere bestyrelsesposter, som markerer både en afslutning og en frisk begyndelse for vores klub.

Vi ønsker at udtrykke en stor tak til Pól Hansen og Christina Østergaard for deres dedikation og hårdt arbejde gennem deres tid i bestyrelsen. Deres indsats har været uvurderlig, og de har begge spillet en kritisk rolle i udviklingen af vores klub. Vi er dybt taknemmelige for deres engagement og de spor, de efterlader sig, som vil inspirere fremtidige generationer.

Samtidig er vi begejstrede for at byde velkommen til Susanne Schnohr som nyt bestyrelsesmedlem. Med en søn på U13 og en professionel baggrund inden for organisationer, strategier og udvikling af lokalområder, bringer Susanne en værdifuld kombination af personlig og professionel erfaring til vores klub. Hendes passion for inddragelse af børn i sporten vil være central i hendes bidrag til Nykøbing FC's fremtidige strategier.

Ligeledes byder vi Christian Østergaard velkommen til bestyrelsen. Christian arbejder til dagligt hos Guldborgsund Forsyning og har en søn på U12. Med sin store interesse for børn og unge, er Christian dedikeret til at styrke vores fokus på ungdomsområdet, hvilket vil berige vores klub med nye perspektiver og initiativer.

Disse nye tilføjelser til vores bestyrelse repræsenterer friske visioner og fornyet energi, som uden tvivl vil føre Nykøbing FC ind i en lys fremtid med stærk community engagement og fortsat udvikling.

Vi ser frem til det kommende år med stor optimisme og byder Susanne og Christian velkommen i deres nye roller. Sammen vil vi fortsætte arbejdet med at styrke Nykøbing FC's position som en central aktør i lokalsamfundet og i dansk fodbold.

NykobingFC.dk bruger cookies for at kunne give dig den absolut bedste oplevelse. Ved at bruge vores side accepterer du brugen af cookies, der er beskrevet i vores cookiepolitik.
Læs mere!
Luk