Oldboys: NFC 2 imod NFC 1
Sidste gang NFC 1's oldboys hold tabte i turneringen var ca. 1 år siden - faktisk var det præcist den 26/9-2012 - og det var netop til NFC 2(dengang B.1921). Om det var det der stadigvæk lå i hovedet, eller folk allerede tænkte på den golfkamp de skal til på fredag (Kalle - come on), det vides ikke. Faktum er i hvert fald, at første halvleg ikke blev en køn en af slagsen fra vores side af. NFC 2 fik flere muligheder for scoringer efter godt spil af bl.a. Pól, Niclas og Høne når han kom frem på midten. Selvsamme Høne også kaldet Jesper C scorer også til 1-0 på et hjørnespark, hvor forsvaret muligvis har glemt pointen med at dække op på hjørne. Der blev i hvert fald ikke hoppet højere end den tegnebog Kalle altid gemmer på efter kampen. Men et flot mål var det af den gamle forsvarsspiller.
Det skal dog siges, at vi havde nogle muligheder for at score, men Stephen, som i øvrigt ikke varmede op, fik en forstrækning allerede 5 min inde i kampen da han forsøgte noget der lignede en afslutning. Ravn havde også flotte skud på mål, som for nogen lignede et forsøg på at køre målmanden træt, når han skulle hente bolden i skoven. Tilbagevendte Mark Søgaard havde desuden nogle gode rush op ad venstre kanten, men det var tydeligt at se at fodboldreglerne har ændret sig siden Mark sidst spillede for han var ofte i tvivl om hvilken vej han skulle spille. Men heldigvis får vi udlignet kort før halvleg. Et frispark skulle tages, og flere spiller flokkes om det, som fluer om en kolort. Larsen smed folk væk og sparkede et behersket frispark og scorede sikkert.
Anden halvleg blev klart bedre fra vores side af. Larsen scorer til 1-2 og René "kul" øger til 1-3 i en situation, hvor han var blevet lokket med frem. Vi så ham sidenhen ikke længere i forsvaret. Larsen scorer igen på et skud, som målmanden kun halv-klarer og bolden hopper heldigt i mål. Umiddelbart har vi styr på kampen, men Heine er tilbøjelig til at forære bolden til modstanderen flere gange. Heine vil åbenbart ikke spille 2 gode kampe i træk. Det næste mål lignede et indstuderede et af slagsen. Velo sparker et kort hjørne og efter et par spilninger eller lign. så kommer bolden til bagerste stolpe og der dukker debutanten Jesper Læntver op med et brag af et hovedstød, og scorer til 1-5. Læntver bliver senere kåret til kampens spiller med hele 12 stemmer ud af 14 mulige ("Hik"). Ganske flot af den unge debutant. Velo slutter aftenen af med et halvliggende first-timer med venstre skøjten, og scorer til kampens resultat 1-6.
Træner Thomas Karlsson udtalte efter kampen "Ærgerligt at vi får 2 skader, især fordi jeg skal spille golf på fredag, og det bevirker helt sikkert på den usikkerhed der var i første halvleg, men dejligt at drengene kunne køre den hjem i anden halvleg".
-"Jeg glæder mig bare til at smage Læntver's debut / 12 stemmer" udtalte den hårdt skadet Stephen Kryger efter kampen.
Husk nu at få svaret træner Thomas Karlsson på om I kan spille, så vi ikke kommer i en situation, hvor vi mangler spillere.