Drenge U19 talent: Vindere af Øst 2 i foråret 2017

Efter en fortjent vinterpause viste U19 spillerne stort engagement og arbejdsvilje, da forårssæsonen igen skulle begynde.
Betydningen af 4 gange træning om ugen skulle nu til at vise sig på banen, og på den enkelte spillers udvikling. Truppen og den enkelte spiller så derfor frem til turneringsstarten i april. Desværre blev truppen ramt af 5 alvorlige skader lige op til sæsonstart, hvilket betød at resten af truppen måtte yde en ekstra indsats både til træning og kamp for at opnå den udvikling vi ønskede.
I løbet af sæsonen var "spillet" af forskellig kvalitet, men som resultaterne viser, så gav træningen pote og vi fik skabt en udvikling på holdet. Det var derfor fuldt fortjent og med stor tilfredshed for alle på og omkring holdet, at vi til sidst kunne løfte pokalen som vinder af rækken.
Lidt facts fra sæsonen:
13 kamp i turneringen gav 11 sejre, 1 uafgjort og et nederlag.
En målscore på 49-15.
Tager vi træningskampe med endte holdet med 19 kampe, 16 sejre, 1 uafgjort og 2 nederlag.
Træningskampene bød bl.a. på en 3-0 sejre over de nykåret LF- mestere fra LUIF og en 3-1 sejre over Dølle (dog med et kombineret hold med 1. Div).