Nyt fra ungdomsrådet

Referat af Ungdomsrådsmøde den 6. december 2016:
Mødt var: Julie, Laura, Marius og Janne. Der var afbud fra Ida og Viola.
Janne bød velkommen til mødet. Vi nød dagens ret på McDonalds.
Dagsorden og referat fra seneste møde blev godkendt.
Under maden talte vi om fodboldskolen i sommerferien. Der havde været lang kø til maden. Der var forslag om flere hjælpere til madudlevering, og at deltagere kunne spise på skift startende med de mindste.
Intet nyt fra formanden.
Drengeafdelingen ønsker nye kegler af den lave slags.
Laura viderebragte et ønske fra U15 drengene om at spille mere på græsbanerne og mindre på kunststofbanen. De oplever, at de ofte bliver sendt på kunststofbanen, selvom der er ledige tider på græsbanerne.
Laura fremsatte et ønske om faste regler for fordeling af kunststofbanen, når det nye klubhus er klar. Pigerne vil også gerne spille på kunststofbanerne ved Zoo i vinterhalvåret.
Laura roste Rikke for at have sponsoreret billetter til CL kamp på Brøndby Stadion. Næsten hele holdet havde været afsted, og de havde haft en fed oplevelse.
Janne oplyste fra bestyrelsen, at der afholdes generalforsamling inden udgangen af februar måned.
Formanden havde deltaget i kurser om fondsansøgninger, og der arbejdes fortsat på at skaffe penge til et nyt klubhus.
Vi bliver ved med at prøve at få flere medlemmer til Ungdomsrådet. Det er vigtigt, at man melder afbud, hvis man ikke kan komme til vores møder – og det skal ikke være i sidste øjeblik.
Glædelig jul og godt nytår.
Næste møde: Den 15. marts 2017 kl. 18:00 i NFC Nord.